Diş ve Çene Tedavileri

Diş ve Çene Cerrahisi

A) 20 Yaş Dişi

Yirmi yaş dişleri genellikle çene kemiği içerişindeki konumu, üzerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından dolayı gömük durumundadırlar

Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana gelir. Tekrarlanan enfeksiyonlar sonucu 20 yaş dişlerin etrafındakı kemik erimeye başlar ve yerine iltihabı doku oluşur. 

Ayrıca çene kemliğindeki konumundan dolayı bazen önünde bulunana azı dişlerine baskı uygulayabilir bu durumda ağrı ve ön dişlerde çapraşıklık oluşur.

20 yaş dişlerin çekimi genellikle cerrahi olarak yapılır ve çekiminden sonra bu bölgede şişlik ve ağrı görülebilir. Bu durum 20 yaş dişinin etrafında kemik dokusu varlığında oluşur. Diş etrafındakı kemiği uzaklaştırmak için geleneksel yöntemler yerine sert doku lazeri (ER-YAG) kullanıldığında şişklik ve ağrı yüzde 80 oranında azalmakta ve doku iyileşmesi hızlanmaktadır. Ayrıca çekimden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması ( LLLT) ile 20 yaş çekiminden sonra iyileşme dönemi ve çekimden sonra oluşan Kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi daha kısa olur.

20 Yaş Dişi (Yirmi Yaş diş çekimi) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

20 yaş diş çekimi nedir?

Yirmi yaş dişleri genellikle çene kemiği içerişindeki konumu, üzerinin dişeti veya kemikle kaplı olmasından dolayı gömük durumundadırlar. Dişin bir bölümü dişeti ile kaplı olduğu durumlarda sıklıkla enfeksiyon ve buna bağlı olarak yüzde şişme ve çene açmada azalma meydana gelir.

Tekrarlanan enfeksiyonlar sonucu 20 yaş dişlerin etrafındakı kemik erimeye başlar ve yerine iltihabı doku oluşur. Ayrıca çene kemliğindeki konumundan dolayı bazen önünde bulunana azı dişlerine baskı uygulayabilir bu durumda ağrı ve ön dişlerde çapraşıklık oluşur.

20 yaş dişlerin çekimi genellikle cerrahi olarak yapılır ve çekiminden sonra bu bölgede şişlik ve ağrı görülebilir.Bu durum 20 yaş dişinin etrafında kemik dokusu varlığında oluşur. Diş etrafındakı kemiği uzaklaştırmak için geleneksel yöntemler yerine sert doku lazeri (ER-YAG) kullanıldığında şişklik ve ağrı yüzde 80 oranında azalmakta ve doku iyileşmesi hızlanmaktadır. Ayrıca çekimden sonra düşük seviyeli lazer uygulaması ( LLLT) ile 20 yaş çekiminden sonra iyileşme dönemi ve çekimden sonra oluşan Kas spazmına bağlı çene kilitlenmesi daha kısa olur.

Yirmi yaş dişleri her ağızda yer alır mı?

Bazı insanlarda yirmi yaş dişleri kalıtsal olarak hiç oluşmayabilir. Oluşmuş olan yirmi yaş dişleri çene kemiğinde kendisine yer bulabilirse diğer dişler gibi çıkarak yerini alabilir. Bu durumda genel ağız sağlığı açısından sıkıntı yaratmıyorsa yirmi yaş dişlerinin alınması gerekmemektedir.

Ağız içerisine yerleşemeyecek pozisyonda olan dişler ise gömük ya da yarı gömük pozisyonda kalabilir.

Gömülü diş ne demektir?

Eğer gömük ya da çıkmış olan yirmi yaş dişi pozisyonu nedeniyle yandaki dişlere ve bulunduğu kemiğe zarar veriyorsa, temizlenemeyecek bir pozisyonda ağızda yer almışsa ve çürük ya da kırık nedeni ile zarar görmüş, dolgu, kanal tedavisi, kuron ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavi edilemeyecekse mutlaka çekilmelidir.

Tüm yirmi yaş dişlerinin çekilmesi mi gerekir?

Çekim zamanında yapılmaz ise dişlerin çapraşıklaşmasına sebep olabilir, iltahap yapabilir ya da öndeki dişe kalıcı zarar verebilir.

Dişler ağızda kemik dokusu ve dişeti dokusu tarafından çevrelenir. Dişler ağızdaki yerlerini alırken önce kemik dokusunu geçer daha sonra dişeti dokusunu geçer. Bazı dişler bu iki dokuyu birden ya da sadece dişetini geçemez ve ağız içerisine tam olarak ulaşamaz. Bu dişlere gömük dişler denir.

Diş çekimi nasıl yapılır?

Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından uzaklaştırılması işlemidir. Basit diş çekimi lokal anastezi altında ağız içinde görünen dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir.

Cerrahi çekim nedir?

Cerrahi çekim ağız içinde rahatça görülemeyen, dişeti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Bazı durumlarda dişin üzerini kemik örtebilir.

Çekilecek diş bölümlere ayrıldıktan sonra çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda cerrahi çekim uygulanır. Normal çekimde olduğu gibi lokal anestezi ile işlem yapılabilir.

Diğer Cerrahi işlemler

Apikal rezeksiyon kök ucunun ve etrafındaki enfekte dokunun çıkartılmasıdır.

Kanal tedavisi sonrası dişin sorunlu kısmının çıkartılması için cerrahi olarak o bölgeye ulaşılır. İşlem sonunda kök ucu özel bir dolgu materyali ile kapatılır. İşlemin başarısını ve işlem sonrası konforu artırmak için operasyon sırasında lazer kullanılabilir.

Operasyondan sonraki ilk 24-48 saat içerisinde şişlik, hafif derecede kanama ve rahatsızlık hissi olabilir.

Şişliğin az olması için yüzünüze buz uygulayabilirsiniz. Dikişler 7-10 gün içerisinde alınır ve yara bölgesinin iyileşme durumu diş hekiminiz tarafından kontrol edilir. Yara bölgesi tam olarak iyileştiğinde dişin restorasyonu (dolgu ya da kuron) tamamlanır.

Eskiden kök rezeksiyonu işlemleri daha sık uygulanan işlemlerdi. Ama günümüzde dişin çekilip yerine implant uygulanması daha çok tercih edilmektedir. Doğal dişin bırakılması daha çok tercih edilse de bazı durumlarda implant uygulaması daha iyi bir seçenek olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sinüs ogmentasyonu (sinüs lifting) nedir?

Üst çene arka bölgedeki dişlerin üstünde bulunan anatomik boşluklara maksiller sinüsler denilmektedir. Maksiller sinüs hacminin fazla olduğu durumlarda ya da arka bölge dişlerinin çekimine bağlı olarak zamanla arka dişler bölgesindeki kemik hacminin azaldığı durumlarda, bu bölgelere implant yapılması mümkün olmayabilmektedir.

İmplant tedavisinde en önemli faktörün kaliteli, kalın ve yüksek kemik olduğu düşünülürse bu durum, implant cerrahisi açısından bir dezavantaj oluşturur. Böyle vakalarda kemik greftleri kullanılarak sinüs tabanını yükseltimesi işlemi olan "sinüs ogmentasyonu" ya da "sinüs lifting" denilen işlem yapılır.

Sinüs ogmentasyonu nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında çene kemiği ile sinüs mukozası arasına kemik greftlerinin (kemik tozlarının) yerleştirilmesi işlemidir. Operasyondan sonra yerleştirilmiş kemiğin doğal kemikle kaynaşması için 6 ay gibi bir süre beklenir daha sonra implantlar yerleştirilir.

Kemik yüksekliğinin nispeten daha yeterli olduğu bazı durumlarda greftinin yerleştirildiği seans implantlar da yapılabilir.

Sinüs ogmentasyonu sonrası nelere dikkat etmeliyim?

• Uyuşukluk geçene kadar yemek yemeyin, farketmeden uyuşuk olan bölgedeki yanak-dudağı ısırabilirsiniz.

• İlk 24 saat sıcak banyo yapmayınız ve sıcak yiyecek-içecekler tüketmeyiniz.

• Operasyondan sonra hekiminiz tarafından verilen antibiyotik, ağrı kesici ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız.

• Operasyon sonrası şişliğin önlenmesi için yüz üzerinden operasyon bölgesine buz kompresi uygulanmalıdır.

• Operasyon sonrası ağzınızı su ile çalkalanmamalı ve tükürülmemelisiniz, en az on gün boyunca pipet kullanmamalısınız, sigara içmemelisiniz ve hapşırma-öksürme gibi durumlardan kaçınınız. Operasyondan sonra burun basınçla temizlenmemeli ve buruna su alınmamalıdır.

• Operasyonda 24 saat sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Preprotetik (protez öncesi) cerrahi nedir?

Protez yapımı öncesi uygun olmayan hasta ağzını ideal anatomik forma çevirmek için, daha estetik ve daha uyumlu protezler yapılabilmesi ve protez sonrası hastanın ağız sağlığının korunması ve konforunun sağlanması için yapılan cerrahi işlemlerdir. Proteze hazırlık amacıyla en sıklıkla yapılan işlemler şunlardır

• Dudak-dişeti bağının kaldırılması (Frenectomy & Frenoplasti)

• Kemik çıkıntılarının giderilmesi (Torusların giderilmesi)

• Kemiklerin düzeltilmesi (Alveoloplasti)

• Ağız derinliğinin artırılması (Vestibuloplasti)

• Çene kemiklerinin kalınlaştırılması (Kret ogmentasyonu)

• Protez vuruğu nedeniyle oluşmuş hareketli dişeti katlanmalarının kaldırılması (Epulis fissuratum)

 

B) İmplant

İmplant diş uygulamaları bir veya daha fazla diş eksikliklerinde, total dişssizlik durumlarında kaybedilen dişin yerini alabilecek, kolay uygulanan titanyum yapılardır.

Diş implantları kolay uygulanmakla birlikte uzun ömürlü, estetik ve güvenilir bir tedavi uygulamasıdır.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant yapılacak bölgenin görüntüleme yöntemleriyle (röntgen ve bilgisayarlı tomografi) kemik analizi yapıldıktan sonra doğru boy ve çapta implant seçimi yapılır. Daha sonra Lokal anestezi altında basit cerrahi yöntemle ağrısız bir şekilde uygulanır. İmplant uygulamasını takiben implant ve kemiğin birbirine kaynamasından sonra (yaklaşık 8 hafta) implantın üzerine protez diş yerleştirilir.

İmplant tedavisinin fiyatları sanıldığı gibi çok yüksek maliyetlerde değildir. Ağız içerisinde uygulanacak bölgeye, uygulanacak cerrahi yönteme ve kullanılacak implantın modeline göre değişkenlik göstermektedir.

Dental implant nedir?

Dental implant, dişlerinizde eksik olması durumunda çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır. Bu vidaların üzerine, protez dişler eklenir. Implant vidaları, diş kökünü taklit ederek dayanıklı ve kolay kullanım sağlar. Tek diş kayıplarında diğer dişlere zarar vermeden tedavi için, tam dişsizlik durumlarında hareketli protez yerine daha konforlu kullanım için tercih edilebilir.

Nasıl bir tedavi süreci geçireceğim?

Öncelikle, titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2-4 ay arasında beklenmelidir. Eğer çene kemiğine müdahalede bulunulmuşsa bu süre 6 aya çıkabilir.

Diş implantları nasıl avantajlar sağlar?

Çene kemiğinin protezleri kullanımına bağlı olarak değişmesi, protez kullanımını zorlaştırmaktadır. Implant ise direkt olarak kemiğe sabitlendiği için kendi dişiniz gibi kullanılabilir.

Zor bir ameliyat mı geçireceğim?

Bu operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissetmezsiniz. Operasyon öncesinde ilaçlarınızı almalı, işlem sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Ameliyat sonrasında şişlik olur mu?

Yanaktaki şişlik, ilk gün yapılan buz kompresi ile atlatılabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları aldığınız sürece şiddetli ağrılar yaşamazsınız.

İnsan vücuduna uyumlu mu?

Titanyum malzeme, insan vücuduna uyum sağlar. Bu sayede herhangi bir alerji ya da toksik risk yaşamazsınız.

Dental Implant kimlere yapılabilir?

Sistemik hastalık yaşayan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan kişilere önerilmese de, hastalık kontrol altına alındıktan sonra implant herkese yapılabilir.

Sigara implantı etkiler mi?

Sigara, implantınızın düşme riskini artırır.

Ne kadar süre kullanabilirim?

Çok uzun yıllar kullanım imkanı sağlar.

Bekleme sürecinde takma dişlerimi kullanabilir miyim?

Doktorunuz protezlerinizi implantlara adapte ederek kullanmanızı sağlayabilir.

Diş ve Çene Tedavileri
Diş ve Çene Tedavileri
Diş ve Çene Tedavileri
Diş ve Çene Tedavileri